top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraMarta S

Must or Have to?!

Zaktualizowano: 1 wrz 2021

One of the questions I hear the most is: "Do I say have to or must?" I'm not surprised either. School textbooks just aren't clear enough. What's worse is most people just don't know either. They have been taught one way and that's it. They then use that same method to explain the difference to others. But in reality, there is no real difference when speaking. Try my explanation.
Must and Have To Are The Same

Tak, dobrze przeczytaliście. Must i have to znaczy to samo, przynajmniej jak rozmawiamy między sobą.

-Have to jest używane częściej przez native speakerów.

-Inna wersja jest "have got to" albo "have gotta"


Zobacz przykłady:


I must do the dishes.

I have to do the dishes.

I've got to/I've gotta do the dishes.


No i? It means the same thing: Muszę pozmywać naczynia. To o co chodzi?


When to use "Must"

Must is used most often when writing, in signs, and when you have decided that you, and in some cases others, simply must do something.

  • I must do the dishes. (I decided that the dishes need to be washed. No one told me to do it.) Musze pozmywać. Nikt mi nie kazał, ale ja sobie to narzucam.

  • Seat Belts Must Be Worn. (Seen on signs) Taki napis możemy zobaczyć na znakach nakazu, nakazuje zapięcie pasów.

  • You must visit us again. (But does that mean you gave them an order? No, you simply stated that it would be nice for them to visit again.) Musisz nas ponownie odwiedzić, bo na przykład było super.

Zwróć uwagę na powyższe przykłady. W tych trzech przypadkach (Ja sama sobie narzucam nakaz, oznakowanie lub regulamin narzuca przymus, no i w konwersacji) jest to samo słowo ale używane inaczej. Pewnie pytasz po co ci "have to" w takim razie?


When to use "Have to"

Have to is used most often in informal conversations. You don't have to explain then if someone is making you do something or if you have decided to do it on your own. You just have to. Also, have to can be used in future and past tense, must can't. For example:


I will have to work from 8 to 5.

I have to get up early and go to the gym.

I had to go home early.


Zauważ, że przedstawiłam wam have to w przyszłości, teraźniejszości, i przeszłości, a must nie. Słowo must nie możemy użyć, aby powiedzieć że coś musieliśmy zrobić. Dodatkowo, pamiętaj że have to oznacza konieczność. Jak mówię "I have to get up early" to znaczy, że muszę bo ktoś lub coś mnie zmusza. Może musisz iść do pracy więc musisz wstać rano? To jest właśnie taka sytuacja.Zapamiętaj takie zdanie:

The sign says that you must wear a mask so you have to put yours on. Tomek, you gotta wear your mask!


Inaczej mówiąc, znak nakazuje nosić maskę więc musisz ją założyć. Zwracając się do przyjaciela mówisz slangiem aby nosił maskę.
26 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Go or Going?

コメント


コメント機能がオフになっています。
bottom of page