top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraMarta S

Go or Going?

So, you started learning English and now you know some words. Great! You are on the right path, but do you know the difference between I go and I am going?


Do you go to work or school?

Ok, easy question, right? Pytanie jest czy chodzisz do pracy lub szkoły. Użyłam słowa go a nie formy "ing". Why? Dlatego, że pytam o rutynę....o fakt.... nie czy teraz to robisz. Here are a few examples:


Do you go to work? Yes, I go to work from Monday to Friday every week.

No, I do not work.

Do you go to school? I go to school every day.

Does your mother work? Yes, my mother works.


Pamiętaj: Pytanie w takiej formie pyta o rutynę którą wykonujesz (codziennie, kilka razy w tygodniu, raz w miesiącu, itp.)


Keywords: Every day, every week, every month, on Mondays/Tuesdays/Wednesdays, in the mornings, in the evenings, etc. etc. etc.


Are you going to work?

Pytanie czy teraz to robisz. Czy teraz jesteś w drodze do pracy lub zaraz będziesz w drodze? Idziesz czy nie? Kiedy używam formy być i końcówki "ing" pytam o akcje która się dzieje teraz lub w najbliższej przyszłości. Przykłady:


What are you doing? I am watching tv at the moment.

What is she watching? She is watching a movie.

Where are they driving to? They are driving to work.


Remember: We are asking what you are doing right now or will do in the near future. You also cannot use "ing" with emotions! Why? Because you are not doing them. Forma present continuous, lub końcówka "ing" nie może być wykorzystywana do mówienia jak się czujemy. Dlaczego? Bo nie wykonujesz emocji. Np. "I feel tired" nie "I am feeling tired". Tak samo jak I love it (kocham to) a nie I am loving it (powiedzenie native speakera, nie koniecznie poprawne!) Porównaj sobie:


How is your new car? I love it. (kocham ten samochód)


How's the party? I'm loving it, everyone is awesome. (Fajnie się bawie)


Potrzebujesz pomocy z formą tych czasów? Zapisz się na zajęcia: tel. 608 707 203.

5 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page